You are here

Problems from Another Time

Individual problems from throughout mathematics history, as well as articles that include problem sets for students.

The purchase price for an apple and an orange is 100 yen. When n oranges and n + 3 apples are bought the price is 520 yen. Find the number n of oranges and the price of one orange.
Having been given the perimeter and perpendicular of a right angled triangle, it is required to find the triangle.
What it took to get an 8th grade education in 1895
A lion, a wolf and a fox each take a certain amount of time to eat a goat separately. How long would it take all these animals together to eat the goat?
Determine the dimensions of the least isosceles triangle ACD that can circumscribe a given circle.
Discussion of 15th century French manuscript, with translation of its problems, including one with negative solutions
Given four numbers whose sum is 9900; the second exceeds the first by 1/7 of the first...
Three persons bought a sugar loaf in the form of a perfect cone 25"" high and agreed to divide it...what was the slant height of each one's share?
You have two sums of money, the difference of which is 2 dirhams; you divide the smaller sum by the larger and the quotient is equal to 1/2. What are the two sums of money?
The authors recount the 'great tale' of Napier's and Burgi's parallel development of logarithms and urge you to use it in class.

Pages

Dummy View - NOT TO BE DELETED