You are here

Problems from Another Time

Individual problems from throughout mathematics history, as well as articles that include problem sets for students.

The purchase price for an apple and an orange is 100 yen. When n oranges and n + 3 apples are bought the price is 520 yen. Find the number n of oranges and the price of one orange.
If in a circle ABDC, circumscribe an equilateral triangle ABC; the straight line AD is equal to the sum of the two straight lines BD and DC: required a demonstration.
Having been given the perimeter and perpendicular of a right angled triangle, it is required to find the triangle.
A cat sitting on a wall 4 cubits high saw a rat prowling 8 cubits from the foot of the wall;

Pages

Dummy View - NOT TO BE DELETED